Notaları Nelerdir? Hangi Mevsimde Kullanılır?

Her müziğin olduğu gibi parfümlerinde, Parfüm notaları vardır. Bu notalar tepe, kalp ve dip olarak adlandırılır. Parfümdeki nota terimleri bazen de üst, orta ve alt notalar şeklinde de ifade edilmektedir. Her notada farklı aromalar bulunur, bu aromalar belli oranlarda kullanılarak bir parfümün formülünü ve formüllerde parfümü oluşturur. Parfümlerin notalarında tercih edilen konsantre esanslar yine parfümlerin hangi mevsime uygun olduklarını da belirler. 

4 Erkek Parfümünün İncelemesi

Şimdi dört özel erkek parfümünün notalarını, kalıcılık sürelerini ve hangi mevsimlerde ya da aylarda kullanıma uygun olduklarını inceleyelim:

Pure parfüm standartlarında üretilmiş ve içerisindeki aroma konsantrasyonu %20 ile %40 seviyelerinde bulunuyor. Aroma konsantrasyon oranının yüksek olması, Eau de Parfum kalitesinden de yüksek olduğunu ve tendeki dayanıklılık süresinin ortalama 6 saat veya daha uzun süre olduğunu ifade ediyor. 2015 ayında yılında piyasa sürülen ve İspanyol bir parfümcü tarafından yapılan bu parfümün üst notalarından birisi deniz diğeri ise bergamottan oluşmaktadır. Orta notalarda sardunya, ada çayı ve biberiye tercih edilmiş ve alt nota olarak da parfüm tütsüyle birlikte paçuli ile notalandırılmış. Yaz ve bahar aylarında kullanılabilecek parfümlerden birisidir. 

Her mevsimde kullanmaya uygun olan bu parfümün tepe notalarında okyanus ile greyfurt bulunurken orta notalarında yasemin ve defne yaprağı kullanılmış. Alt notalarında ise guaiac ağacı, meşe yosunu, laden reçinesi ve gri amber yer almış. Paco Rabanne Invictus içeriğindeki aroma esansları bakımından seksi olmakla birlikte sportifliği de bulunan bir parfüm olarak karşımıza çıkar. Zaten Invictus adından da anlaşılacağı üzere erkekte gücü sembolize eden bir özelliği vardır ve tam anlamıyla maskulen bir parfüm dür. Eau de Toilette oluşu nedeniyle parfümün tende kalma süresi takriben 2 ile 4 saat arasındadır. 

2008 yılında üretilen bu parfümün tepe notalarında kakule, safran ve karabiberin yanı sıra kan mandalinası aroması kullanılmış. Kalp notaları tarçın, gül ve portakal çiçeğinden oluşuyor. Bu parfümün dip notalarında ise sandal ağacı, paçuli, deri ve bunların yanında ayrıca Floransa süseni tercih edilmiş. Parfümün notalarından yola çıkılarak bir inceleme yapıldığında hem baharatlı hem de odunsu aroma esanslarından oluşuyor diyebiliriz. Parfümün oluşumunda tercih edilen esansların birbiriyle uyumu parfümü daha özelleştiriyor. Dayanıklılığı 2 veya 4 saat arasında süren bir parfüm dür, fakat bütün parfüm ve EDT’ler de olduğu gibi yine farklı tenlerde uçma sürelerinde değişiklik görülebilir. Sonbahar ile kış aylarında bu parfümü tercih etmek daha doğru olacaktır.

  • Nikos Sculpture Pour Homme EDT

İlk olarak 1995 yılında satışa sunulan bu parfümün tepe notalarında portakal çiçeği, bergamot, mandalina ve limon aromaları bulunmaktadır. Parfümün orta notalarına gelindiğinde yasemin, gül, sardunya ve inci çiçeğinden oluşan aromaların kokusu hissediliyor ve alt notalarda ise tonka fasulyesi, benzoin özü ve amberle birlikte sedir ağacının aromaları fark ediliyor. Ferah bir parfüm olmakla birlikte sıra dışı bir özelliğe de sahiptir. Çok fazla bilinmediği için beyler tarafından tercih edilmeyen bir parfüm olmasına rağmen satın alıp kullanan beyler, parfümdeki çekici esansı fark eden bayanların dikkatini kesinlikle çekebiliyor. Bir kere satın alındığında ömür boyu vazgeçilemeyecek bir parfüm dür. Aslında belki de bu parfümü çekici, farklı ve özel kılan çoğunluğun kullanmaması olabilir. Tende kalma süresi 2 ile 4 saat arasında bulunuyor ve ten farkına göre değişiklik gösterebiliyor..