Dört mevsim ziyaret edilebilecek birbirinden harika doğal güzelliklerin olduğu yerleri sizler için araştırıyoruz. Gün geçmeksizin araştırmalarımız sonucunda keşfedilmeye değer yerlere rastlamayalım. Doğusundan batısına güneyinden kuzeyine kısacası bütün yönleriyle Türkiyemizi mercek altına aldık. İşte sizler için yapmış olduğumuz araştırmada bu defa egenin keşfedilmemiş güzelliklerini inceledik. Gelin şimdi, egenin keşfedilmemiş yerlerini birlikte irdeleyelim.

Ege Bölgesi Gezilecek Yerler

Muğla – Bodrum – Mazı Köyü

Muğlanın hareketli bir ilçesi olan Bodrumun Gökova Körfezinin kuzey kıyılarının tam ortasında bulunan Mazı Köyü eskiye oranla yerli ve yabancı turisler tarafından daha çok fark edilmeye başlandı. Özellikle şehrin grültüsünden, stresinden kaçmak ve kafa dinlemek isteyen kişilerce tercih edilmektedir. Egenin en temiz ve berrak sularına sahip alanlarından biri olan Mazı Köyünün koyları ziyaretçilerce beğenilmektedir. Ayrıca ziyaretçilerin en çok hoşuna giden bir tarafta girebilecekleri cam gibi bir denizin olması, diğer yanda püfür püfür esen çam kokusunu sizlere sunan mükemmel bir ormanın oluşudur. Yeşil ve mavinin dans ettiği olağanüstü bir ahenkle gün dönümüne bu ortamda şahit olmak sizlere de iyi gelecek. Son olarak bu ülkemize bahşedilmiş cennet parçalarından biri olan Mazıya nasıl gelebilirsiniz? Mazıya gelebilmek için dört ayrı rota bulunmaktadır. Birinci rota Bodrum ilçesinin Güvercinlik Koyu üzerinden 49 km süren bir yolculuktan oluşuyor. Eğer ikinci yol olan dağlık yolu tercih ederseniz 5 km daha kısa bir yol seçmiş olursunuz. Üçüncü rotanın üzerinden Akyakadan gitmek isterseniz 70 km olarak yolu uzatmış olursunuz. Eğer Milas Ören yolunu tercih ederseniz 32 km virajlı ve rampalı yollardan sonra Mazı köyüne ulaşırsınız. Yolların virajlı olması sebebiyle dikkatli olmanız gerekir.

( Balıkesir – Ayvalık Koyu – Patricia Kasabası)

Balıkesir – Ayvalık Koyu – Patricia Kasabası

Balıkesir Ayvalık koyunun 23 ayrı irili ufaklı adaları bulunmaktadır. Bu adalar arasında tek bir adada yerleşim yeri vardır. Yerleşim yerinin olduğu tek ada olan ada Cunda adasıdır. Cunda adasının arkasında kalan gözlerden uzak bir zamanların Rum köyü olan Patricia kasabası vardır. Bugünün Balıkesire bağlı küçük ve pek tanınmayan Patricia kasabası gözlerden uzak ve doğa ile baş başa bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir seçimdir. Gelelim bu doğa harikası kasabaya nasıl ulaşabileceğinize. Eğer İstanbul üzerinden gelecekseniz, öncelikle İstanbul Yenikapı iskelesinden İDO feribotlarıyla 2 saatlik bir yolculuk sonunda Bandırmaya geliyorsunuz. Ardından 3 saatlik bir kara yolculuğuyla Ayvalığa varıyorsunuz. Denize yapılmış dolgularla inşa edilmiş olan köprüden yapacağınız 8 km yolculuk sonrası adanın arkasında bulunan Patricia kasabasına yarım saatte ulaşıyorsunuz.

Muğla – Marmaris – Sedir Adası

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı yüzyılların zeytinlikleriyle kaplı ve tarihi dokusunu koruyan yapısıyla Sedir Adası sizleri bekliyor. Geçmişten günümüze kadar korunmuş olan Antik Kedrai Kenti’nin kalıntıları adada yerli yerinde duruyor. Tarihe ve kültüre meraklı yerli, yabancı tüm turistlerin ziyaretine açık olan Antik Kedrai Kentini adaya geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. Kültürel mirası ve doğayı iç içe yaşatan Sedir Adası her türlü turistte hitap etmektedir. Yüzmeyi sevenler için yukarıda da görüldüğü gibi berrak ve cam yeşili sularıyla ziyaretçileri memenun etmektedir. Ayrıca güneşlenmekten hoşlananlar için içinizi ısıtan kumlarıyla meşhur olan Kleopatra Plajı yine Sedir Adasındadır. Doğası, manzarası, tarihi dokusu, denizinin mükemmel suları ile Sedir Adasına doyamayacaksınız.

Balıkesir – Altınoluk Kaz Dağları – Sütüven Şelalesi

( Balıkesir – Altınoluk – Sütüven Şelalesi)

Balıkesir Altınoluk ilçesine bağlı Kaz Dağları Milli Parkının içerisinde yer alan Sütüven Şelalesi manzarasıyla sizlerin içini açıyor. Bu harika şelalenin serinliği altında yer alan piknik alanlarında eğlenip pikniğinizi yapabilirsiniz. Peki bu güzel pikinik ve mesire alanına nasıl ulaşabilirsiniz? İşte sorumuzun cevabı. Balıkesirden Sütüven Şelalesine gelecekseniz, Altınoluk üzerinden Zeytinli bölgesine saparak oradan Sütüven ve Hasan boğuldu Şelalelerinin levhalarını takip ederek bu güzel piknik ve mesire alanına ulaşabilirsiniz. İkinci rota ise, İstanbuldan Edremite oradan da yine Zeytinli bölgesine, ardından Sütüven ve Hasan boğuldu Şelalelerinin levhalarını takip ederek bu güzel alana varıyorsunuz. Diğer bir rota İzmir rotasıdır. İzmirden gelecek olan ziyaretçilerin 3,5 saatlik bir yolculuk sonrası bu güzel alanla buluşacaklarını belirtebiliriz. Sütüven Şelalelerinin bulunduğu alanda yer alan göletin sularının soğuk olması nedeniyle yüzmek isteyenler için pek elverişli değildir. Sular, o denli soğuktur ki yüzmeye devam eden kişi sayısı çok azdır.

Balıkesir – Altınoluk Kaz Dağları – Sarıkız Tepesi

Balıkesir Altınoluk ilçesinin sınırlarında bulunan Kaz Dağlarının zirvesinde yer alan Sarıkız Tepesine 18 km yürüyüş yaparak varabilirsiniz. Baştan söyleyelim yürüyüş yapmayı sevmeyen veya doğa yürüyüşünden hoşlanmayanlar bu tepe size hitap etmemektedir. Gelelim bu tepeye neden Sarıkız Tepesi denildiğine. Rivayete göre zamanında Kaz dağlarının yamaçlarında bir köyde bir adamın kızı vefat eder. Adam gece gündüz yas tutar. Bir süre sonra köyde bir söylenti başlar. Köy ahalisinden bazı kişiler gündüzleri Kaz Dağının tepesinde sarı saçlı bir kızın gezdiğini söylemeye başlarlar. Bu haberi duyan baba, Kaz Dağının tepesine bir hışımla koşarak çıkar. Kızının ruhunun karşısında durduğunu gören baba, kızını ölmedi sanarak o dakika besmele çekip toprakla tepede abdest alır ve şükür namazı kılar. Namazı bekleyen kızının ruhunun, namaz bittiğinde ruhun kendinden uzaklaştığını gören baba gözü yaşlı kızına bakar kalır. O gün bugündür bu tepeye Sarıkız Tepesi denir.

Ege Bölgesinin En Önemli Turistik Yeri

Bugünkü yazımızda sizler için egenin keşfedilmemiş güzelliklerini derledik. Ege Fısıltıları ekibi olarak bugüne kadar sizlere en güzel ve gidilmeye değer tatil beldelerini derleyip sunduk. Yine böylesi bir yazıyla egenin keşfedilmemiş güzelliklerini sizler için derledik. Yapmış olduğumuz araştırma sonucunda birçok yeri keşfetmeniz için sizlere bu yerler hakkında sitemiz http://www.egefisiltilari.com üzerinden bilgiler verdik. Yaptığım derleme neticesinde hepinize hitap eden ege bölgesinin en önemli turistik yeri olarak Muğla Marmaris Sedir Adasını sizler için seçtim. Sizler için seçmiş olduğum öneri bazındaki tatil beldesini tüm turistlere hitap ettiği için belirledim. Tabii ki bu sadece bir öneri. Sizlerde fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.