İnce Uzun Bir Dal Pembe Giyinmiş begonvilden

Tüm yazlık evlerin dört bir yanını saran, mekanların,sokakların, şarkıların hatta şiirlerin bile eşlik ettiği yaz çiçeği begonvil… Pembesiyle,kırmızısıyla,sarısıyla, mor ve beyaz renkleriyle adeta ortamı  güzelleştirip cennetten bir köşeye çeviren  yaz aylarının vazgeçilmezi begonvil çiçeği halk arasında da gelin duvağı olarakta bilinir. Asıl ana yurdu ise Güney Amerikan’ ın tropikal bölgelerinden  gelip  Ege ve Akdeniz ikliminde yetişen güneşi ve  sıcağı çok seven  begonvilleri hem saksıda hem de sarmaşık olarak bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

Saksıda yetişen, boyu  25 – 30 santimi geçmeyen  balkonlarınız için daha uygun olan BODUR BEGONVİLLER  humus,kil ve poza taşlı toprak karışımlarını aynı eşit miktarda koyarak yetiştirmeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca hediye içinde çok güzel bir seçim olacaktır. Budamanız için ise kış aylarını tavsiye edin derim.

Gelelim SARMAŞIK BEGONVİLLER e gübreleme işlemi olmayan ve sadece budayıp sulama işlemini dikkat ettiğiniz zaman size salkım salkım çiçek verip bahçenizi güzelleştiren çok fazla yer kapladığı için mekanı dolduran ve bakım olarak da gayet kolay olan sarmaşık begonviller dış mekanların , yazlık evlerin adeta vazgeçilmesi …. Sadece soğuğu ve rüzgarı sevmeyen çiçek için önerim sıcak ve ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirmenizi tavsiye ederim.

Umut varsa gel yüreğime fısılda..

Sevgili varsa gel kalbime fısılda..

Aşk varsa eğer gel o zaman EGE’ YE FISILDA…

Sevgiyle kalın Hoşçakalın Sezen..