Eğer rotanız Marmaris’e düşerse mutlaka gelmeniz gereken, hikayesi efsanevi bir aşka dayanan bir doğa mucizesidir Kızkumu.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Orhaniye mahallesinde yer alan Kızkumu aslında doğa olayı olan denizde meydana gelen medcezir ile oluşmuştur ama bunu daha ilgi çekici yapabilmek ve turist çekebilmek adına bir efsane ortaya çıkmıştır.

Efsaneye göre Bybassos Kralı’nın güzeller güzeli kızı bir balıkçıya aşık olur. Kral kızının soylu biriyle evlenmesini ister ve bu aşka karşı çıkar bu yüzden genç kız ve balıkçı her akşam gizlice buluşmaya başlarlar. Genç kız elindeki fener ile genç balıkçıya ışık tutar ve yol gösterir. Böylece balıkçı karaya ulaşır ve aşıklar kavuşurmuş.Bunu öğrenen kral öfkelenir ve askerlerine kızını hapsetmelerini söyleyip kızın yerine feneri tutmalarını emreder. Zavallı balıkçı sevdiğinin yanına giderken onu bekleyen askerlerden bir haberdir. Buna dayanamayan kız askerlerin elinden kaçar ve bir mucize gerçekleşir. Kızın denizde attığı her adım yol olur ve genç kız sevdiğine kavuşur fakat kral askerlerine balıkçıyı vurmalarını emreder ve ok kıza denk gelir bu yüzden toprağın renginin kızıl olduğu anlatılır.

Ayrıca bu yolun sonuna kadar yürüyüp geri dönenlerin dileklerinin kabul olacağı söylenir.

Kızkumu’na Ulaşım Nasıl?

Eğer otobüs ile gelirseniz otogardan Orhaniye dolmuşuna binmeniz ve Kızkumu’na gideceğinizi söylemeniz yeterli.

Özel araç ile gelenler ise Marmaris’ten sonra Datça yoluna sapıp Hisarönü köyüne gelince sola Selimiye sapağına sapmanız yeterli kısa bir süre sonra Kızkumu’nun önünden geçeceksiniz.

Kızkumunda Konaklama Nasıl?

Köyün içinde genelde pansiyonlar mevcuttur ve hepsinden Kızkumuna ulaşım kolaydır. Hemen Kızkumu’nun Önünde bungalowlardan oluşan bir konaklama mevcuttur. Otelde kalmak isteyenler için en yakın otel Martı Marina’dadır.

Burada Neler Yapılabilir?

Öncelikli olarak tabi ki de fotoğraf çekimi yapılabilir ve yürümek isteyenler kumda yürüyebilir ama yürürken dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlisi ayakkabı ya da terlik ile yürümenizdir çünkü toprak ayağınızı acıtabilecek bir yapıda. Ayakkabı ya da terlik kendinizde getirebilirsiniz ya da hemen orada olan satış tezgahlarından alabilirsiniz. Daha sonra köy halkı burada kendilerine ve yöreye ait geleneksel ürünler satmaktadır onlardan temin edebilirsiniz.

Özellikle yaz ayında çok fazla yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Yürüyüş alanı ve özel araç için park çok zordur bilginize.

Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın. Sevgilerle Mine