İstanbul’un tarih kokan semti Balat’tayız..

Başkalarına yardım ettiğinde kendine yardım etmiş olursun!

Başkaları için iyi şeyler yapmak, öz saygını artırır ve vermekten kaynaklanan doyumu tatmanı sağlar.

Bugün öyle bir yerden bahsedeceğim ki, hani o alışılagelmiş tüm kuralların yok olduğu; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan, kendi deyimleriyle “yolda kalanların yolunu bulmasına destek sağlayan” bir mekan burası, nam-ı değer Deliler Kahvesi, bir diğer adıyla Derviş Baba Kahvehanesi..

İstanbul’un buram buram yaşanmışlık kokan semti Balat’ta, maddi durumu yetersiz ailelere yardım toplayan, dershaneye kursa gidemeyen çocuklara ücretsiz tamamen gönüllü öğretmenlerin ders verdiği her şeyin gönüllülük esasına dayandığı muhteşem kahve.

[inline_posts type=”same_author” box_title=”Diğer Yazılar” align=”alignleft” textcolor=”#030000″ background=”#fcfcfc”][/inline_posts]

Kapısı herkeslere; deliler, abdallar, meczuplar, aşıklara açık bu kahvenin bir de Ali abisi var. Ali Denizci, akıl sağlığı yerinde olmayan insanların dışlandığı toplum gerçeğimizde bu kuralı yıkmış.Balat’ın o tarihi yaşanmışlığından ve samimi ortamının farklılığından da etkilenerek açmış burayı.

“Devrim yapmak istiyorsan önce kendini devireceksin” diyen Ali Denizci’de deli raporum var diyor. Mimar olan ve zengin bir aileye sahipken yaşadığı kendi iç dünyasının çelişkileri ile bunalımlı bir dönemden geçmiş. İlginç hayat hikayesini daha detaylı okumak isterseniz Google’dan baktığınızda çeşitli röportajlardan öyküsünü okuyabilirsiniz.

Felsefeleri; “Görüyorsam, duyuyorsam sorumluyum” olan Dervişler Kahvehanesi, önceleri mahallenin yardıma ihtiyacı olan delileri ve parkta yaşayan evsizlerine yardım amaçlı başlamış sonra bu gönüllü yardımları çok daha kapsamlı bir hale gelmiş ve sosyal medyanında yardımıyla çığ gibi büyümüş..

[blockquote style=”blockquote_style2″ align=”aligncenter” textcolor=”#050000″ background=”#fafafa” bordercolor = “#f50505”]Yaşam dediğimiz şey nasıldır bilir misiniz? Dörtte biri güzel vakit geçirdiğimiz anlar, geri kalanı ise o güzel anları anımsamak.[/blockquote]

Kişi nasıl yardım edebileceğine inanıyorsa öyle yardım ediyor burada. İster mutfakta sebzeleri doğrayın, pişirin, ister her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan sofralarda tuzum olsun deyin alışveriş yapın. Yıkamak, barındırmak, pişirmek, okutmak, eğitmek tercih size ve gönlünüze kalmışBir destek de bizden olsun diyorsanız haydi toplayın giymediğiniz kıyafetleri okumadığınız bir köşede bekleyen kitaplarınızı alın gelin, el ele verince çok daha güzel bu dünya..

“Kim akıllı kim deli” Hayat işte bazen bu soruyu sorduruyor insana..!

Sağlıcakla kalın…

*”Derviş Baba”Deliler, Abdallar, Meczuplar, Aşıklar Kahvehanesi’ne nasıl ulaşırsınız..?

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Kara Sarıklı Sk No:3 KüçükMustafapaşa 34083 Fatih/İstanbul

Konum için tıklayın..