“Hayat bisiklet sürmeye benzer, dengeyi korumak için ilerlemek gerekir.”

A.Einstein

Koşullara bağlı yaşamınızda inandıklarınızın esiri oluyorsunuz. Şartlar ne kadar zor olursa olsun; insanın önündeki tek engel kendisidir. Neye inanmışsak ona kelepçeyle bağlıyız. Bizi tutan prangalar aslında kocaman bir yanılsamadan ibaret.

Kırın zincirleri, insan yeterince isterse her şeyi yapabilir… Her şeyi başarabilir.

Hayat oturduğu yerde bekleyeni değil, harekete geçeni sever.  İlerlemezseniz o bisikletten düşersiniz.

Her insanın içinde kendi rüzgarını üreten bir elektrik santrali mutlaka vardır. Enerji; harcadıkça kazanılan teknik bir birimdir. Ürettiğin ölçüde geri kazanırsın. Seni harekete geçiren ne? Ona odaklan.

Her isteyen öyle bir şeyleri değiştiremez, değişim için ilk olarak özgüvenli ve yeterince donanımlı olmak kaydıyla harekete geçmek gerekir. Akıllı hamlelerle değişimi istediğiniz alanda harikalar yaratabilirsiniz. Öncelikle kendinize inanın, inanırsanız hedefinize varabilirsiniz. Vizyonunuzu düzeneğe yerleştirin, olmak istediğiniz hali ve kendinizi o anın içinde hayal edin. Bunun gerçekleşmesi için usulüyle çalışmaya başlayın.

Hayal kurmak önemli bir başlangıçtır. Yapılamaz denilen her şeyi başarabilmek için ilk adım hayal kurmaktır. Zaman ve mekânın ötesine taşmaktır, içinde bulunduğun kaba şeklini vermektir.

Değişime kendinizden başlayın. Hızlı gidiyorsanız hayatı kaçırırsınız, biraz yavaşlayın, duraksayın etrafınızı iyi izleyin, çıkarımlar yapın, nelerin değişmesi gerektiğine karar verin ve öyle ilerleyin. Kendinize güvenin, bir hamle sonrasını kafanızda kurun ve adım adım olacaklardan emin olun.

İhmal ettiğiniz her şey için ağır bir bedel ödersiniz. En başta kendinizi ihmal etmeyin.  Sevdiklerinizi ihmal etmeyin, sevdiğiniz ne varsa hepsine özen gösterin. Çabalamanız gereken yerlerde çabalayın, hiçbir çaba boşa gitmez. Emeklerinizin er ya da geç karşılığını alırsınız.

Yeni kapılar açıldığında, geçmişin tasasıyla vedalaşmış olun. Kapıdan içeri girin ve sizi bekleyen yeni oluşumlara bakın, ne kadar şanslı olduğunuzu görün. Bu şansı kendi iradenizle yarattınız.  Hiçbir şey tesadüfen olmadı. Bu sizin kimliğinizin bütünüyle kat ettiğiniz yolda elde ettiğiniz başarı. Kendinizle gurur duyun.

Yanılgılarınızı ve gerçekleri ayırt etmeyi şansa bırakmayın. Kendinizce var ettiğini sandığınız koca bir masal döngüsündense, gözlerinizi gerçekleri görmeye alıştırın. Olması gereken olur. Beklentiler boşa zaman kaybıdır. Oyun oynamayı bırakın. Sahte özentiler içine girmeyin. Kendiniz olun. İçten gelen o eşsiz ışığınızı parlatın. Paha biçilmez olun.

Değişim için harekete geçin. Neyi görmek istiyorsa oraya yönelir insan. Bütünü gözden kaçırmazsanız, her parçanın birbiriyle tamamlandığını da görürsünüz. Odaklanın ve istediklerinizi alın. Sizi bağlayarak tuttuğunu sandığınız halatların düğümleriyle birlikte kökten sökün, ilerleyin. Kendiniz olun ve kendinize güvenin. Gerçekten inandığınızda mucizeler gerçekleşir…

Ayben Günak