Palamutbükü

Bugün rotamızı Muğla ilinin, Datça ilçe merkezine 30 km mesafede ki Palamutbükü’ne çevirdik.

Palamutbükü, Datça Yarımadasının Akdeniz’e bakan kısmında bulunan; üç güzeller (Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü) diye adlandırılan koylardan sonuncusudur. Palamutbükü’nün kara bölümü Yaka Köyü, liman bölümü ise Cumalı Köyü sınırlarında kalıyor.

Palamutbükü; İsmini burada yetişen palamut ağaçlarından almış. 

Antik çağda, limanı ve verimli arazileri ile Knidos’un önemli bir yerleşim yeriyken; günümüzde pırıl pırıl parlayan denizi, badem ve çam ağaçlarıyla, maviyle yeşilin kucaklaştığı, bir turistik merkezdir. Tatilinizi şehir gürültüsünden uzakta geçirmek istiyorsanız; ideal bir yer olan Palamutbükü, tarihe meraklı tatilciler için; bir çok antik ve doğal güzelliklere yakınlığı ile ayrı bir güzelliği var.

Ulaşımı :

Datça’nın merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan Palamutbükü’ne ulaşım için öncelikle Datça’ya ulaşmak gerekiyor. Hava, deniz ve kara yolu ile Datça’ya gelebilirsiniz.

Özel aracınız ile İstanbul’dan yaklaşık 13 saatte; Ankara’dan, Afyon, Denizli, Muğla ve Marmaris üzerinden yaklaşık 12 saatte Datça’ya ulaşım mümkün. İzmir’den Palamutbükü’ne gelmek isteyenler; İzmir-Aydın Otoyolu üzerinden Muğla, Marmaris ve Datça yolunu kullanmanız gerekiyor. Yol yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. Ulaşım için tercihiniz; otobüs yolculuğu ise, ülkemizin pek çok kentinden direkt Datça’ya seferler düzenleyen otobüs firmaları mevcut. Bunlardan birini tercih ederek Datça’ya ulaştığınızda; merkezden Palamutbükü’ hareket eden ring seferleri yapan dolmuşlarla, ortalama 45 dakikada koya ulaşabilirsiniz.

Palamutbükü’ne en yakın havalimanları Milas-Bodrum Havalimanı (90 km) ve Dalaman Havalimanı (180 km). 

Bodrum Havalimanı’na geldikten sonra; buradan Bodrum Marina’dan kalkan Datça feribotlarıyla, 2 saat süren bir yolculuğun ardından da Datça’ya gelebilirsiniz. 

Datça’ya hava yolu ile ulaşım için diğer bir alternatifiniz ise; İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşlarla ulaşabileceğiniz Dalaman Havalimanı. Buradan Marmaris’e kadar servis ile gelebilir ve buradan saat başı kalkan minibüslerle Datça’ya ulaşabilirsiniz. Yine Datça merkezden Palamutbükü’ne hareket eden dolmuşlarla koya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca diğer bir alternatif olarak, Datça Yat Limanından her gün Palamutbükü’ne günübirlik tur tekneleri gidiyor.

Palamutbükü’n de Neler Yapılabilir:

Palamutbükü; Datça’nın en büyük koylarından olmasından dolayı oldukça  uzun bir sahile sahip. Sahilin bazı kısımları kum, bazı kısımları ise yassı çakıllı. Palamutbükü tatile gelenlerin kesinlikle unutamayacağı ; enfes bir denize sahip, bu güzel yerin bol bol yüzerek tadını çıkarabilirsiniz. 

Oldukça uzun olan sahil şeridi üzerinde, lokantalar, çay bahçeleri, barlar bulunuyor. En güzel yanı ise hepsinin önünden denize girebiliyor olmanız. Tesislerin bir çoğunun sahilde şemsiye ve şezlongları bulunmakta, bunlardan ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Yazın en sıcak anında bile serin bir havası var, yazın o bunaltıcı sıcağını asla hissetmiyorsunuz.

Sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Miss gibi denizi ile ağaçların bol oksijenli gölgesinde geçirdiğiniz anların keyfi; emin olun tabiri caizse tadı damağınızda kalmış hissettiriyor. Hatta bir sonraki yıla tekrar yine yeniden gelmeliyim derken, keyifli düşüncelere dalarken buluyorsunuz kendinizi.

En kalabalık zamanda bile kendinize illa gölge bir yer bulabiliyorsunuz. Sonbahar mevsiminde bile ziyaretçisi çok olan bir yer Palamutbükü; yani öyle bir yer ki, mevsim olarak oldukça şanslı bir iklime sahip. 

Ayrıca Palamutbükü yaz ve kış birçok gezi teknesi ve özel yatların uğradığı; balıkçı teknelerinin sıra sıra dizili olduğu bir limana da sahip. 

Konaklama :

Kumsal boyunca ağaçlıklar içinde köy evleri, pansiyon ve yazlıkların sıralandığı Palamutbükü ; apart oteller bakımından da oldukça zengin. Tercihlerinize ve bütçenize göre hizmet veren birçok turistik işletme ve tesise sahip olan Palamutbükü; sakin huzurlu bir tatilin garantisini veriyor.

Tatil için Palamutbükü’nü tercih ederseniz yöresel ürünlerin kurulu olduğu Pazartesi ve Perşembe günleri kurulan pazara denk gelmeniz de büyük bir şans olabilir. Buradaki köylülerden badem, bal ve kekik satın alabilirsiniz..

Sahil boyunca uzanan lokantalarda yörenin lezzetli balıklarının tadına bakmayı da unutmayın.

Bir başka gezi rotasında buluşmak üzere, sağlıkla ve Ege Fısıltıları ile kalın.