Sakinliği tarih ve deniz kokan sokaklarıyla dört mevsim gezilebilecek bir yer Trilye

Son yıllarda oldukça adından söz ettiren, kafa dinlemek için kaçılabilecek, cumbalı eski Rum evleri, denize uzanan sokaklarıyla Bursa’nın şirin mi şirin Rum balıkçı kasabası..

Geçim kaynağı zeytin ve zeytinyağı olan Zeytin bahçeleriyle ünlü kasabanın adı “Zeytinbağı” olarak 1963 yılında değiştirilmiş, lakin 2011 yılında tekrar Trilye ismini geri almış..

Yol üzerinde tabelalar da Zeytinbağı adını görebilirsiniz, şaşırmayın yanlış yöndemiyiz diye..

Trilye sokaklarında her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşabilirsiniz. Mübadele sonrası bölgeden giden Rumlar’ın yerini Girit’ten gelen Türkler almış. Eski zamanlarda yoğunlukla Rum ve Hristiyan kesiminin burada yaşamış olmasından dolayı sokaklar kilise, cami, çeşme gibi yapılarla dolu. Trilye’nin 1.derece sit alanı olmasından dolayı bu yapıların çoğu ne yazık ki harabe haline gelmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş. Buna rağmen bile tarihi dokunun içinde sokaklarda gezmek yine de keyifli.

Sokakları öyle samimi ki, unuttuğumuz o eskileri hatırlatır gibi. Kaldırımlarda kapı önlerinde teyzelerin sandalye sohbetleri, top yuvarlayan çocuklar, o bildik kahve önünde oturan amcalar ile yeşiline mavisine her rengin huzuruyla dolu, kendinizi her anlamda yaşayan sevgi dolu bir yerde hissediyorsunuz.

Sokaklarında yabancı turistlere bile rastlayabiliyorsunuz, çoktan geleceğin Alaçatısı, Bozcaadası kıvamında olmuş bile.

Trilye’ye Ulaşım

Trilye; Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı ve Mudanya’nın 11 km batısında ve Marmara Denizi kıyısında yer alıyor.

Trilye’ye ulaşımın en kolay yolu deniz otobüsü ile Mudanya’ya gidip oradan Trilye’ye geçmek.

İstanbul – Yenikapı deniz otobüsü ile Mudanya’ya gittikten sonra ise iskelenin karşısından her 30 dakikada bir kalkan minibüsler ile 15 dakika sonunda Trilye’ye varabilirsiniz.

Yenikapı – Mudanya arası yolculuk ise yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

BUDO ve IDO’nun Mudanya seferlerine bakarak bir planlama yapabilirsiniz.

İstanbul’dan Trilye’ye özel aracınızla gelmek isterseniz: İstanbul’dan Bursa yönünde Gemlik’i 3 km geçtikten sonra Engürücük sapağına girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Diğer yönlerden gelecekseniz Bursa içerisinden Mudanya yoluna girmeniz gerekiyor.

Bursa merkeze 18 km olan ve araçla yaklaşık 20 dakika süren Mudanya’dan toplu taşıma ile Tirilye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Metro İstasyonu’ndan her 10 dakikada bir Mudanya’ya minibüs seferleri düzenleniyor.

Yaz kış Bursa’dan karşılıklı yapılan minibüs seferlerinin yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri yarım saatte bir sefer yapıyorlar.

Tur ile:Trilye, günübirlik turlar arasında en çok rağbet gören adreslerden biri. Cumalıkızık-Mudanya-Tirilye üçlüsü birçok tur firmasının programında yer alıyor. Eğer turla gezmeyi sevenlerdenseniz bu da bir alternatif olabilir.

Trilye’de Neler Yapılabilir-Gezilecek Yerler

Trilye gezinize tarih kokan sokakları gezerek başlayabilirsiniz.

Genellikle 2-3 katlı, cumbalı evler ile sanki masal aleminde gibi hissedebilirsiniz.

Osmanlı-Rum mimarisinin 150-200 yıllık evleri ile çevrelenmiş sokaklar fotoğraf karelerinize çok keyifli anlar sunmaya hazır halde bekler gibi, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

-Taş Mektep Trilye’nin simgelerinden. Yapıldığı yıllarda papaz okulu olarak kullanılmış, 1924 yılında Kazım Karabekir tarafından öksüzler evi olarak tekrar kullanıma açılmış daha sonraları da 1980‘li yıllara kadar ilkokul olarak kullanılmış. Eski Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios da burada eğitim almış.

Taş Mektep şu an harabeye dönmüş durumda ve etrafı çitler ile çevrili.

Bu nedenle buralara kadar gelmişken çitlerin arkasından da olsa oldukça tarih barındıran bu yapıyı görün.

-Kemerli Kilise Trilye de günümüze kalan kilise sayısı çok az. Bunlardan biri asıl adı Panagia Pontobasilissa Kilisesi olan Kemerli Kilise..

13.yy’a ait olan bu kilise Meryem Ana’ya adanmış olan kilise olarak biliniyor.

Kilise de restorasyon çalışmaları devam ediyor.

-Dündar Evi Asıl adı Yuannes Kilisesi olan Dündar Evi mübadele dönemi sonrası özel mülkiyete çevrilmiş olan bir yapı, otel olacağına dair söylentiler olmasına rağmen şu an atıl durumda beklemede.

-Aya Todori Kilisesi (Fatih Cami)

Aya Todori Kilisesi, Trilye’de Rumlardan kalan 3 kilise içerisindeki en büyük kilise olma özelliğini taşımakta. Trilye’nin Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra üzerine minare ve mihrap eklenerek 1560 yılında camiye dönüştürülmüş.

Fatih Cami’nin hemen yanında bulunan Osmanlı Hamamı ise Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış olup şu an kültür merkezi olarak kullanılması için restore edilmekte.

-ATATÜRK Meydanı ve Yat Limanı

Trilye’nin sahil şeridinde ufak ama şirin balıkçı teknelerinin ve yelkenlilerin bulunduğu bir yat limanı var. Sahilde yosun kokusu eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş hattı da bulunuyor. Atatürk Meydanı’ndaki liman kısmında el işi hediyeliklerin bulunduğu ufak tezgahlar var.

Meydanın hemen yanındaki plajdan denize de girilebiliyor. Öğleden sonraları dalgalı olan plaj siyaha çalan taşlardan oluşuyor.

-Trilye Köylü Pazarı

Tamamen köylü kadınların el emeği olan organik ürünlerden oluşan pazarda; zeytin, zeytinyağı, turşu, nar ekşisi, salça ve reçel çeşitleri yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor, tezgahlarda köylü kadınlar kendi hazırladıkları bu nefis lezzetleri tattırıp satıyorlar. Öyle ki hangisini alacağınızı şaşırıyorsunuz. Trilye’nin geçimini zeytincilikten kazanan bir kasaba olduğunu söylemiştik, buraya  kadar gelmişken de zeytin ve zeytinyağı almadan dönmek olmaz.

Trilye’de Konaklama

Genellikle günübirlik geziler için tercih edilen bir yer Trilye. Gelmişken bir gece de olsa burada kalayım çevredeki diğer güzel yerleri de göreyim derseniz bütçenize göre bir çok otel ve pansiyon var. Çınar Otel, Tirilye Evi Butik Otel, Akide Butik Otel, Trilyalı Butik Otel, Kaplan Hotel, Trilye Pansiyon seçenekleriniz olabilir.

Trilye’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Trilye zeytin diyarı olunca sofraların baş tacı da zeytin ve zeytinyağı..

Yemeklere başlamadan önce o meşhur zeytinyağına geleneksel olarak kekik ve pul biber ekip odun ekmeği banılıyor.

Trilye Çamlı Kahve: Trilye’nin girişinde Çamlı Kahve’yi gösteren tabelaları göreceksiniz yokuşu takip ederek kısa bir yürüyüş sonunda kahvaltısı ile meşhur Çamlı Kahve’ye ulaşabilirsiniz. Kahvaltı çeşidi bolca ama damak keyfinize göre  bulamasanızda manzarası ile karnınız doyar diyebiliriz. Asırlık çınarların altında çayınızı yudumlamak paha biçilemez. Biraz erken davranıp yer kapmanız ise işin heyecanlı kısmı olsa gerek, çünkü özellikle haftasonları çok kalabalık oluyor. Fiyatları da oldukça uygun.

Tirilye Sofrası: Tirilye Sofrası genel olarak köy mantısı ve yörük çorbası ile ünlü

Trilye balık ve balıkçıları ile meşhur bir kasaba. Böyle olunca da ilk akla gelen elbette rakı-balık oluyor. Eğer konaklama fikriyle geldiyseniz kesinlikle rakı-balık yapmadan dönmemelisiniz.

Şeker Ev, Liman Restoran, Trilye Balık Restoran nefis manzaralarıyla ve lezzeti  bol menüleriyle oldukça keyif alacağınız mekanlar olabilir. Bunca keyiften sonra da közde Türk kahvesi iyi gider.

Dönerken ister kendinize, ister sevdiklerinize hediye etmek için zeytin ve zeytinyağı ile yapılan hediyeliklerden de paket yaptırmayı unutmayın diyerek gezimizi noktalayalım.

Biz keyifli gezi rotalarını fısıldamaya devam edeceğiz, takipte ve sağlıcakla kalın..