Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı görülmeye değer bir son derece sakin ve huzurlu yerlerinden birine gidiyoruz bugün. Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı dayız. Hem istanbul’a çok çok uzak bir yerde de değil. Gebze orhangazi izmir otoyolu üzerinden yaklaşık 2 saat 50 dakika uzaklıkta bir yer burası.

Özel aracınız yoksa otobüsle de gitmeniz mümkün ama sonrasında in bin yapmanız gerektiği için aracınız yoksa Bursa’nın bu şirin ilçesi Gölyazı’ ya tur şirketleri sürekli tur düzenliyor o yüzden turlarla da gitmek çok akıllı bir seçenek olur. Hem de bilmediğiniz birçok yerini gezip görme şansınız da olur.

Gölyazı Uluabat gölü kıyısında yer alan eşsiz bir gün batımı manzarasına sahip Kurtuluş savaşı zamanında rumların hüküm sürdüğü korumaya alınmış iki yüz yıllık rum evleri anıt ve çam ağaçları buluna eski bir rum balıkçı köyüymüş. Tarih kokan bu beldede hem kadınlar hem de erkekler balıkçılıkla uğraşıyor ve geçimlerini sağlıyor.

Gölyazı sokaklarında gezerken sardunya saksıları arasında el işi yapan ve ağ ören kadınlar göreceksiniz. Onlarca kuş türünün yer aldığı Gölyazı da Zambak tepesine çıkıp mehtabın ve manzaranın keyfine varıp harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Etrafı sebze tarlaları ve meyve bahçeleri ile dolu olan Uluabat gölü su kuşları için de zengin bir besin kaynağı olurken Manyas Kuş cenneti ile bir eko sistem oluşturuyor.

Gölyazıya gelip köy meydanına indiğiniz zaman çayınızı ve kahvenizi yudumlayıp keyfine varacağınız çay bahçeleri ve kahvehaneleri olan sıcakkanlı insanların yaşadığı bir yer olduğunu göreceksiniz.

Gölyazı’nın Apollon Krallığının da merkezi olduğunu biliyor muydunuz?

Tarih kokan bu güzel köyde güzel bir tekne turu yaptıktan sonra buradan balık yemenin tadına varmadan burdan gitmeyin. Özel araçla geldiyseniz buraya 45 dakika uzaklıkta olan sevimli sahil kasabası Trilye’ye de uğrayıp gezmeden de gitmeyin. Şayet Tur’ la geldiyseniz zaten mutlaka oraya uğrayacaksınız.

Gölyazı da başka neler yapılır?

Tabi ki göl kenarında nefis bir kahvaltı.  Genelde olarak serpme kahvaltılar tercih edilmekte ya da gözlemeci teyzelerin meşhur gözlemelerinden yiyebilirsiniz.

Gölyazı’nın 750 yıllık çınar ağacı ‘Aglayan Çınar’ı ve Gölyazı’ nın ayakta kalmış tek klisesi ‘Aziz Panteleimon Klisesini’ de görüp gezmeyi unutmayın.

Keyifli tatil kaçamağı sizlerle olsun. Ege fısıltılarında görüşmek üzere.

İlkay GÜVEN

ilkayhicler@gmail.com