Bolu Yedigöller Milli Tabiat Park’ı

Kuytu bir köşesindeyim 
ve yorgun bedenimin altında 
çıtırdıyor kuru yapraklar
Üstte kristal bir gök
ve yıldızlar
ozancasına

Dinlendiriyor yüreğimi
kafamı
bedenimi
serin okşayışlarıyla doğa
Dinliyorum en güzel türküsünü
kurdun kuşun

Uçmak için
kanat aramıyorum..

Sonbahar’ın keyfini doya doya yaşayıp tadına varacağınız; Ankara’dan 2 saat 50 dakika, İstanbul dan ise 3 saat 50 dakika süre içeresinde varacağınız bir yeryüzü cenneti ile tanışalım..

Bolu iline bağlı Yedigöller’i anlatıyoruz bugün.1965 yılında ‘’milli park’’ olarak koruma altına alınmış.‘’Yedigöller Milli Tabiat Park’ı‘’ olarak anılıyor.

Çevresinde köknar, kayın, çam, meşe ve gürgen ağaçlarını bulunduran bir oksijen deposu görevi gören harika bir yer düşünün. Batı Karadeniz tarafında, kuzeyden güneye Sazlıgöl, İnce göl, Küçükgöl, Derin göl, Büyük göl, Kuru göl.. Ve Serin göl olmak üzere yedi göl’den oluşan yöreye ismini veren bir yer Yedigöller. Fotoğraf sanatı ile ilgilenenler ve fotoğraf meraklıları için de gözde mekanlardan biri

Adından anlaşılacağı üzere 25.000 bin metrekarelik alanla  en büyük göllerden biri Büyük Göl. Burada canlı alabalık yetiştiğini; ve neden ile kullanıldığını söyleyebiliriz. 1800 metrekare uzunluğunda bir heyelan gölünün adı da Seringöl. Deringöl derinliği 10.000 metreyi bulan 15.000 metrekare uzunluğuna sahip. 1000 metre genişliğinde olan Uzungöl bulunuyor.Uzun ve ince olması sebebiyle İncegöl hemen bitiminde sazlıklardan oluşan Sazlıkgöl ve de Kurugöl bulunuyor.

Kapankaya Tepesinde seyir terasına çıkıp bölgedeki gölleri ve Yedigöller’in eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz.Uzaklık açısında günübirlik gelip dönmek çok mantıklı görünmeyebilir. Bir zaman yaratıp; haftasonunuzu bu huzurlu güzel doğa da geçirmeyi düşünebilirsiniz. Buraya gelenler; burada kamp yaparak konaklamalarını gerçekleştiriyor. Farklı konaklama alternatifi olarak; Orman bakanlığına bağlı; bungalov evlerde, misafirhanelerde kalabilmeniz mümkün… Tur şirketleri ile katılabilirsiniz.

Yedi Göller Kamp Alanı

İçinize bol oksijeni çekip geçireceğiniz keyifli bir haftasonunda tertemiz bir havaya uyanıp kuş cıvıltıları ile güne başlayıp miss gibi doğa yürüyüşleri ile de güne devam edersiniz. Yanınızda getireceğiniz yiyeceklerle de göl kenarında sevimli bir piknik yapabilirsiniz. Burada size alabalık tavsiye edebilirim. Daha farklı yemek önerileri arıyorsanız ve özel aracınızla bu mevkiye geldiyseniz aşçılığıyla nam salan Bolu Mengen ilçesine uğrayıp oranın meşhur lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Seyahatimizi sonbahar’ın her tonunun; her rengini yakalayıp kartpostal güzelliğinde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz

Yıldırım Gürses’in kulaklarda pası hiç eskimeyen adı ‘’Her sonbahar gelişinde’’ olan o eski  klasik şarkının nakaratı dilimizde Yedigöller’in kırmızı ve sarı yapraklarla donatılmış güzelliği bence aklımızdan hiç gitmeyecek.

Ege fısıltılarında keyifli ve mutlu an’lar ile kalın..

İlkay GÜVEN