İster akışa bırakın, bırakmayın, akışı yöneten bile iseniz günün birinde akışın orta yerinde durup kalakaldığınız olmuştur. Yaşanmışlıkların sebep olduğu sürüklenme hissi, zamanı geldiğinde sizi kayalıkların birinin üzerinde sabitler. Bulunduğunuz yerden manzarayı izletir. Buraya ihtiyacınız vardır, zaman zaman hiçbir şey yapmadan sadece dinlenmeyi, öylece durup bakmayı, boşlukta olmayı istediğinizi ve bunun ne kadar iyi geldiğini fark edersiniz. Bu bir gereksinimdir.

Hiddetlendiğiniz, isterken almadığınız, uğruna savaş verdiğiniz yol üzerindeki durakların birinde soluklanmanın vakti gelmiştir. Zirveye ulaşmak için epey yol var ama şu an burada olmanıza ihtiyaç var. Yükünüzü boşaltmanın yeri burası, hafifleyip öyle devam edeceksiniz yolunuza. 

Çiçek açmanın yeri burası. Yorgunsun. Her zaman maraton koşmak zorunda değilsin. Bazen yavaşlamak için izin verdiğinde, sadece dünya üzerinde var olmanın bile enfes bir ödül olduğunu fark edersin. Sakince oturup, toz kaldırmadığında, dünya sana gelecek yolu kendi bulur. Ele geçirmeye çalışan yitirirsin; bırakmaktır kalmasını sağlayan. Unutma ki senin olan senindir. Gün batımını izlerken zamanın yavaşladığı andır burası. Manzaranın doyumsuz güzelliğini izle, bir süre sonra yola koyulacaksın tekrar. 

Binlerce kez hata yapmış olman normal. İlerleyen adımlarda da hata yapacaksın bu da çok normal. Rahatla şimdi. Seni senden vazgeçirenleri buraya dök, yükünü boşalt. Gelişimine hizmet etmeyenleri burada bırak. Hafifle. 

Çiçek açacağın günler yakın. Serbest stile odaklan. Hiçbir şey yapmadan durmak bazı zamanlarda çok şey yapmanın önüne geçer. Bedeninin zarif kıvrımlarından beyninin koridorlarına keşifler düzenle, tek katılımcı sen ol. Kendini fark et, sadece yapacağın bu.

Hiçbir şey için geç kalmış değilsin. Önemli olan yolun geri kalanına hazırlıklar başladığında o güne sımsıkı sarılacak olman. Gücün eksilmedi, enerjini topluyorsun, kendini şarj ediyorsun şimdilik. Tüm kötülükleri terk edip, iyinin peşinde koşacaksın. Seni senden vazgeçirenleri terk edip, seni sana ulaştıracak olanın peşinde. 

Ayrımlarına vardığın inceliklerle bütünleşeceksin, yolumuz uzun. Cebinde sayısız tohum var artık. Yıllardır topladığın tohumları ek olduğun yere. Çiçekler açsın. Ektiğin çiçekleri toplamak için yine yolun düşecek buralara.

Sağlam izler bıraktın, kendine ve yaşadıklarına, hayatında olmuşlara, olacaklara teşekkür etmelisin. Barış ve uyum içinde, özgürsün tamamen. Burası senin. Dilediğin sürece sana ait.

Eksileri, artıları birbirinden ayır. Tanelerini saçtığın her zerren sana ait. Gökyüzüne bak. Işığı izle. Yansımaları takip et. Keyfini sür. Güzel kal. Çiçek ol. Yaşamın boyunca tap taze Kokun ulaşsın etrafına. Yalnız kaldığında ne kadar da kendine yakınsın. Kucakla kendini sevgiyle.

Bir nefes al, yavaşça dur ve hazır olduğunda minik bebek adımlarıyla ileriye atıl.?Dönüşün muhteşem olacak.