Göcek koylarının incisi ve ilki

Bedri rahmi koyu (taşyaka koyu )(28° 52. 01′ E 36° 41. 43′ N)

Bir Ağustos günü elimde kahvem, gündoğumunda gözümü mavi ve yeşile doyurmaya çalışıyorum. Daha Ağustos böcekleri uyanmamış ama kuşlar benimle şarkılara başlamışlar bile. Aklımda tek bir düşünce var;  acaba Bedri Rahmi de bu koya geldiğinde içinde böyle bir aşk mı vardı?

Bedri Rahmi koyu 1974 ‘e kadar anılan adıyla Taşyaka koyu Fethiye-Göcek’in en güzel koylarından birisi ve en ünlüsü. 1974 yılında ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun buraya gelip, bir kayanın üzerine meşhur balık  figürünü çizmesinin ardından  zamanla koy Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlamıştır. Koya girdiğinizde sancağınızda yani sağınızda ilk başta sadece bir balık gibi görünen ama içinde 6 adet hayvanı barındıran figürü göreceksiniz. Burada biraz durup içinizden yakaladığınız hayvanları saymak serbest☺

Taşyaka nam-ı diğer Bedri Rahmi koyu muhteşem doğa güzelliği ve Bedri Rahmi’nin sanat eserinin yanında tarihe ve antik mirasa da ev sahipliği yapmakta. Taşyaka’nın yamaçlarında Lykia uygarlığının Göcek kıyılarındaki üç yerleşim merkezinden biri olan Krya’nın kalıntıları bulunmaktadır.

Başınızı biraz kaldırıp çam ağaçları ile kaplı dik yamaçlara baktığınızda antik kaya mezarlarını görebilirsiniz. Eğer gidip tarihe dokunmak isterseniz, korunmuş Likya yolu bu mezarlara kadar yükselmekte  ve patikanın sonunda binlerce yıl önce oyulmuş bazı merdiven basamakları hala korunmaktadır. Kaya mezarlarına tırmanmanızı ve Taşyaka‘yı birde buradan görmenizi tavsiye ederim.

Taşyaka Koyu Göcek koyları içinde dolunayın deniz üstünden doğuşunu izleyebileceğiniz en iyi nokta. Aynı zamanda koyda kayalıklar arasından çıkan temiz tatlı su kaynağı bulunmaktadır. Bir rivayete göre göre mideye iyi geldiği söylenir ☺

Daha çok tekne sahiplerinin sıklıkla uğrak yeri olan bu koyda eskiden ismi Nomad olan işletme antik şehir kalıntılarına yakınlığı nedeniyle kapatılıp yerini biraz ilerisindeki Zeytin restorana bıraktı. Burada harika deniz ürünleri tadabilir, dilerseniz fix menüsünden faydalanabilir ya da sadece koy manzarası eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz. Son derece temiz olan bu işletme koylardaki diğer işletmelerin aksine yaz kış açık. Kendi iskelesi olan bu işletmeye tonoz ile bağlanabileceğiniz gibi işletmeden faydalanmak istemezseniz koyun içinde kıçtan kara yapabileceğiniz noktalar bulunmakta.

Peki bu koya gidebilmeniz için illa tekne sahibi mi olmanız lazım? Tabiki hayır ☺ Bedri Rahmi koyuna günü birlik uğrayan 12 adalar tekne turları mevcut  ,bunun dışında koyun kara ulaşımı da olmakla beraber yol son 400 metre kala bariyer ile kapatılmış durumda buradan sonrasını yürüyerek yada Zeytin restoran ile  iletişime geçerek araba ile geçebilirsiniz.

En güzel Ege koyları için lütfen takipte kalınız.. Keşfedilmemiş Ege koylarını sizler için kaleme alacağım. Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın..