1-Tepkisiz kalın

Size sürekli saldıran birileri varsa, hayatınızı zorlaştırmadan önce yapacağınız tek şey gerçekten onlara cevap vermemektir. Bırakın amaçlarına ulaşamayıp kudursunlar. Ciddiye alıp onların ekmeklerine yağ sürmeyin. Kötülükleri pirim yapamasın.  Eteklerine haşin dalgaların vurduğu sert kayalar olun. Dalgalar gelsin size çarpsın, üzerinizden süzülsün, çekilip gitsin, siz yerinizde sapasağlam kalın.

Aşağılık kompleksi olan insan çeşidiyle başa çıkmanız çok zordur. Sizi kendinden üstün gördüyse, düşman olurlar ve altta kalmama savaşıyla kıvranırlar. Zaaflarınıza yenildiğinizi fark ettiklerinde sizi de kıvrım kıvrım kıvrandırırlar. Gördüğünüz yerde ölü taklidi yapın, olanak varsa kaçın, kurtulun.

2- Umursamamaktır.

Umursanmayan insan kendini hiçe sayılmış hisseder ve emin olun birini yok saymanızdan daha ağır bir ceza yoktur.  Şeffaflık da dürüstlük de size aittir, bu tip kişilerde bu özellikler bulunmaz. Güzel kalbinizi bunlara harcamayın, uzak durun.

En iyi savunma yöntemi menzilde olmamaktır. Kirli oyunlarına cephe olmayın. Mümkünse menzil dışına çıkın. Silahlarını size doğrultamasınlar. Savaşları namertçe olur, genellikle belaltı vururlar, siz siz olun onurunuzla oynanmasına müsaade etmeyin.

3- Mutlu olun, gülücükler saçın

Bu tip zehirli insanlar, hiçbir zaman sizi mutlu etmek, mutlu olduğunuzu bilmek, görmek istemez. Mutsuzluğunuzdan beslenirler. Kötülükleriyle, sizi iyiliğinizden vazgeçirme hedefindedirler. Hiçbir olayda, yöneldiğiniz işlerde başarılı olamayacağınıza inandırırlar, pozitif enerjinizi vampir gibi emerler, hep negatif konuşurlar. Sizi aşağıya çekme eğilimindedirler. Destek olmazlar.

Gerçek duyguları varsa bile paylaşmazlar. Paylaşırlarsa kendilerini size karşı yenik hissederler. Sevgisini, duygularını ele vermek asla bu tip kişilerin işine gelmez. Hep bir intikam alma eğilimindedirler. Besledikleri korkunç kin durumunun altında sevilme, korunma gibi muhtaçlık durumları vardır. Köyü tarafından sevilmemiş çocuk, köyü yakarak ısınmak ister. Ne yaparsanız yapın, istediğiniz biçimde karşılık veremezler. Uğraşmayın

 Zor durumda kalmışsanız, kendilerini bu zaferin bir parçası hissederler. Asla acınızı paylaşmazlar, belki bir iki zırva söz sarfederler, tesellileri göstermeliktir. Üzüntüsü sahtedir, içten içe neşelenmişlerdir. O yüzden bu insanlara derdinizi değil, gülüşünüzü gösterin, nasıl ayakta kaldığınızı dim dik olduğunuzu, gücünüzü gösterin. Yıkılmadığınızda kazanırsınız.

4-Yollarınızı ayırın

Kesin olarak bunu yapın, yola gelmeyene yol verin gitsin. Düzelecek diye beklemeyin, düzelmiş gibi görünebilirler, tuzağa düşmeyin. Sakın oyuna gelmeyin, enerjinizi kendinize yönlendirin ve yaşamın tadına varın, tadınızı kaçıranları hayatınızdan çıkarın.

Bir kere geldiğimiz şu hayata sevmek istediğiniz insanları iyi tanıyın. Seçimlerinizi, mutluluğunuzu çekinmeden paylaşacağınız, kendiniz gibi kalplerden yana yapın. İyiliğinizle iyiliği kucaklayın. Neşenizi kaybetmeyin ve her ne olursa olsun gülümsemeye devam edin..