Tertemiz orman havası almak, kışa girmeden sonbaharın biraz serin ama keyifli zamanlarını değerlendirmek için Atatürk Arboretumu çok iyi bir tercih.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü iş birliği ile kurulmuş olan Atatürk Arboretumu, hafta sonlarınızı veya boş vakitlerinizi değerlendirmek için İstanbul’da yaşayanlara kalabalık şehir havasından biraz da olsa uzaklaşıp, huzurun gizli bahçesindeymiş gibi hissetmeleri için ideal.

Arboretum Latince’de ağaç parkı anlamına geliyor. Hem güzel bir gün geçirmek, hem 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini gezmek, hem de güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü buraya ayırmalısınız.

İki adet gölet ve göletlerde yüzen kuğular, ördekler var. İstanbullular ve doğa tutkunları için doğal müze görüntüsüne sahip.

Atatürk Arboretumu Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy’de yer alıyor.

Ulaşım

Özel aracınızla gelmek için Levent Sarıyer yolu üzerinde, Büyükdere Caddesi’ndeki Bahçeköy sapağına sapıp Bahçeköy’e gelin. İstanbul Üniversitesi, Spor salonunun tam karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun sol tarafından dönüp ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonra Atatürk Arboretumu’na ulaşacaksınız.

Toplu taşıma ile Metro ve otobüsle Atatürk Arboretumu’ya gitmek için en hızlı yol Hacıosman – Yenikapı metrosu ile son durak olan Hacıosman’a geldikten sonra 42HM nolu belediye otobüsü ile Bahçeköy’e kadar gidebilir, 5-10 dakikalık bir yürüyüş sonunda da Atatürk Arboretumu’na ulaşabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri 8:30 ve 17:00 olarak belirlenmiş,

Ziyaretçiler isterlerse  gün batımına kadar içeride kalabiliyorlar.

Sadece Pazartesi günleri ziyarete kapalı.

Atatürk Arboretumu’na giriş ücretli.

Ücretler hafta içi ve hafta sonu için farklılık göstermekte.

—Yetişkinler için hafta içi 7.5 TL, hafta sonu ise 20 TL..

—Öğrenciler için ise giriş ücreti hafta içi 2.5 TL, hafta sonu 7.5 TL.

Güzel doğası ile düğün ve nişan fotoğrafları için de çiftler tarafından oldukça rağbet görüyor, ayrıca dergi ve katalog çekimleri yapmak da elbette mümkün bu gibi organizasyonlar için ücretlendirme oldukça farklı bunun için bilgi almalısınız.

Arboretum’un hemen giriş kapısının yanında ücretsiz otopark bulunmakta. Otopark içerisinde hafta sonları  yer bulmak oldukça zor olsada, yol üzeri park için gayet uygun.  Yani park sorunu yaşamazsınız.

İki bin çeşit bitki barındıran bu açık hava müzesinin korunması adına ziyaretçilerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor.

Girişte çantalar kontrole tabi tutuluyor. Özellikle evcil hayvan ve dışarıdan yiyecek, su hariç hiçbir alkollü yada alkolsüz içecek içeri alınmıyor.

Artan ziyaretçi sayısı nedeniyle bu kurallar konulmuş. Bisiklet, top, uçurtma, ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar ile profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipmanın içeriye alınması da yasak.

Bu sebeple rahat rahat gezebilmek için tok gelmekte fayda var çünkü içeride de yeme ve içme ihtiyacınız karşılayacak herhangi bir tesis bulunmuyor.

Güzel kareleri yakalamak için fotoğraf makinanızı almayı unutmayın.

Yazı ayrı kışı ayrı güzel olan Atatürk Arboretumu’na her mevsim gidilebilir.

Sevdiklerinizle uzun uzun yürüyüşler yapmak ve olağanüstü fotoğraflar çekmek için eşsiz bir yer.

Sizlerinde Atatürk Arboretumu ile ilgili gezi notlarınız varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşır mısınız.

Sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın.

Şule Beytekin