Bugünün anlam ve önemi için araştırma konusu olarak başkentimiz olan Ankara’yı seçtik. Ankara denilince akla gelen yerleri, yemekleri, görmeniz gereken yerel eğlencelerin neler olduğunu sizin için araştırdık. Elde ettiğimiz bilgilerden size aydınlatıcı bir seyahat rehberi hazırladık. Dört mevsimin ayrı bir güzelliğe bürüdüğü başkentimizin hakkında detaylı tüm bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Ankara’nın Tarihi Yerleri

Çankaya Yücetepe Anıtkabir

ÇANKAYA YÜCETEPE ANITKABİR YAPIMI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için 1944 de görkemli bir kabir yapılma kararı alındı. Anıtkabir 10 Kasım 1953 yılında ziyaretçilerle buluştu. Bugün Yücetepe olarak geçen mahallede dönemin Rasattepesinin üzerine kurulmuştur. Anıtkabir projesi uluslararası yapılan bir yarışmada birinci seçilen gurubun projesi doğrultusunda inşa edilmiştir. Yarışmaya katılan Türk, Alman, İtalyan, Avusturyalı, İsviçreli, Fransalı ve Çekoslavakyalı yarışmacılar olmuştur. Birinci gelen gurup Türkler olmuştur. Anıtkabir yapılırken 15.000 metrekarelik alanda Çankırı travertenleri kullanılmıştır. Anıtkabir yalnızca Atamızın mezar odasından ve tören alanından oluşmamaktadır.

Atamızın kabri olan Anıtkabir farklı bölümlerden meydana gelir. Kabirde bulunan kuleler farklı anlamları ifade eder. Anıtkabir toplamda 7 kuleden, bir aslanlı yoldan, tören bölümü, mozole bölümü, mezar odası, Atatürk Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, İsmet İnönü Lahdi ve Mezar odasından oluşmaktadır. Anıtkabir de bulunan kuleler; İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, İnkılap Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, Barış Kulesi, Zafer Kulesi, Mehmetçik Kulesi. Atamızı ziyarete gelmek isteyenler arasında kendi aracıyla gelecekler için yol tarifini buraya bırakıyorum. Toplu taşıma ile gelecekler için Ankara Kızılay meydanından kalkan 221-3, 220-3, 202-3, 340, 341, 330, 264, 203, 204, 256, 257, 362, 366, 370, 376, 410, 545, 323, 230, 285, 266 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. 1 Kasım – 31 Ocak arası saat 09:00 ile 16:00 arası ziyaret açıktır. 1 Şubat 14 Mayıs arası ise 09:00 ila 16:30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. 15 Mayıs 31 Ekim arası da 09:00 ila 17:00 arası ziyaretçilere açıktır.

ÇANKAYA YÜCETEPE ANITKABİR MEZAR ODASI

Ankara Polatlı Duatepe Anıtı

Anıt Ankara Polatlı ilçesinde Kurtuluş Savaşında Yunan Ordusundan alınan ilk tepede yer alır. 20.000 adet ağaçla ağaçlandırılan tepede Anıtın etrafında tören alanı ve yürüme yolu gibi bölümler var. Savaşta Türkiye’nin 81 ilinden şehit düşen vatandaşlarımızın adları pirinç harflerle anıta yazılmıştır. Duatepe Anıtı Ekim 1999 yılında yapılışına başlandı ve 12 Eylül 2000 yılında da ziyarete açılmıştır. Polatlı da bulunan Duatepe Anıtı yol tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

ANKARA POLATLI DUATEPE ANITI

Ankara Altındağ Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Altındağ ilçesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesine ulaşım artık çok kolay. Kızılay – Batıkent metrosuyla Ulus durağında inerek Ulus çarşısına çıkınız. Ulus çarşısından 10 dakika yürüyüp müzeye varabilirsiniz. Ankara Kalesi yolu üzerinde bulunan müzede eski çağ medeniyetlerine ait eserler, aletler, takılar ve silahlar, tanrıça ve tanrı figürlü heykellere yer verilmektedir. Sergilenen eserlerden duvar kabartmaları, heykeller, yazılı metinler, ilk yazılı anlaşmalar dikkat çekmektedir. Tüm bu eserler sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracaktır. Geldiğiniz mevsimin Ankara turizmi için bir önemi yok. Ankara da 1968 yılında kurulan 1997 yılında İsviçre’de yapılan bir elemede “Yılın Müzesi” seçilen müze günden güne ziyaretçi akınına uğramaktadır. Müzeyi ziyarete kendi aracınızla gelmek isteyenler için yol tarifini buraya ekliyorum. Müzekart sahiplerine ücretsiz olan müzenin giriş bileti 60 TL dir.

ALTINDAĞ ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Ankara Çankaya Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi)

1923 yılında bağ evi olarak anılan Pembe Köşk Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki tüm acı ve tatlı olaylara tanıklık etmiştir. İsmet İnönü evi olarak da anılan Pembe Köşk ülkemizdeki ilkleri ağırlamıştır. İsmet İnönü ve ailesi için köşkte bulunan yemek odası dekoru için Mustafa Kemal Atatürk bizzat ilgilenmiştir. Yılda sadece iki defa ziyarete açılan köşk 23 Nisan ve 29 Ekim’de ziyaret edilebiliyor. Köşkü ziyarete gidebilmeniz adına yol tarifini paylaşıyorum.

ÇANKAYA İSMET İNÖNÜ EVİ (PEMBE KÖŞK)

Ankaranın İbadethaneleri

Ankara Ulus Hacı Bayram Veli Camii

Ankara Ulus ilçesinde bulunan Hacı Bayram Veli Camii 1400 yıllarının başında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Camiinin yanında Augustus tapınağı vardır. Tam camiinin bitişinde ise Hacı Bayram Veli Türbesi yer alır. Hacı Bayram Veli Bayramiye Tarikatını 1412 yılında kurdu. Kurucu Hacı Bayram Veli ölünce üç kolda devam etti. Döneminin ünlü nakkaşı Nakkaş Mustafa Paşa camiinin nakkaşlarını işlemiştir. 2011 yılında restore edilen camii ibadet ve ziyarete açıktır. Ulusta Augustus Tapınağının yanında yer alan camiye tüm toplu taşıma araçları gitmektedir. Özel aracıyla camiyi ziyaret etmek isteyenler için yol tarifi buradadır.

ANKARA ULUS HACI BAYRAM VELİ CAMİİ

Ankara Altındağ Arslanhane Camii

13. yüzyılda Selçuklu Döneminde bugünkü Ankara Kalesinin güney ucuna yapılmıştır. Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ankara Kalesinin güneyinde ziyarete ve ibadete açık olan bir camidir. Camii bugünkü adını Ahi Şerafettin Türbesini süsleyen dış duvarlarındaki aslan heykellerinden alıyor. Asıl adı Ali Şerafettin Camii olan camii bugün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Camii altın oran kullanılarak yapılmıştır. İçerisinde açık mavi ve sade çiniler kullanılmıştır. Camiinin minberi ve kolonları ceviz ağacından yapılmıştır. Ejder motifli çini mozaikten yapılma mihrabının bulunmasıdır. Camiye özel aracıyla gelecekler için yol tarifi bırakıyorum. Toplu taşıma ile gelecekler Ulus ilçesinden kalkan otobüs veya metro ile Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi ve Arslanhane Camisine ulaşım sağlayabilirler.

ANKARA ALTINDAĞ ARSLANHANE CAMİİ

Sizlere bugün Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ankarayı seçip sizler için gezilecek yerlerini araştırdık. Yılın dört mevsimi görebileceğiniz alanları belirledik. Bu mekanlar hakkında bilgileri sizlerle paylaştık. Ankara siz değerli ziyaretçilerini her mevsim ayrı bir güzellikle ağırlamaya hazırdır. Sizde tarihi ve manevi yolcuklara hazırsanız Ankaranın sizler için seçtiğimiz mekanlarını ziyaret edebilirsiniz. Sonbahar ve kış mevsimlerinde farklı rotalar için bizleri takipte kalın.