Çıralı Kamp Alanı

Akdeniz’in tertemiz havasıyla Kemerin mis gibi doğa kokan Çıralı’dan merhabalar.. Çıralı’ da kamp yapmak için kamp çantalarınızı alıp, ayağınıza spor ayakkabılarınıza giydiğinize göre hadi gelin başlayalım.

Ulaşım

İlk başta ; Antalya’ nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar bölgesiyle; Olympos etekleri ile kaplı bu gizli cenneti sizlere anlatmaya geldim. Öncelikle Antalya Havalimanından Kemer ilçesine kadar 80 km, Kemer ‘den Çıralı ise 36 kmdir. Bu uzun yolculuk için size önerebileceğim ilk tavsiyem ; kendi aracınız yoksa eğer araç kiralama, tur aracılığıyla gelebilirsiniz. Sebebi ise otobüs ile ulaşımı olmamasıdır. Yerli halkın bile otostop çekerek ulaşım sağladığını söyleyebilirim. 


Antalya’ nın en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Çıralı, Olympos’ a komşu olup; Yanartaş, Sediradası, Likya yolu ile çevrilidir. Çıralı’ nın Ulupınar deresi olan; Olympos kentin içinden geçerek köye gelir ve güney ucundan denize ulaşır. Bu doğal yapı Olympos ile Çıralıyı ikiye ayırır. İlla ki ilk buraya geldiğiniz zaman Çıralı’ nın pırıl pırıl denizinde yüzeceksiniz. Ulupınar’ ın tatlı suyundan yararlanabilirsiniz. Su ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.


Doğa severler için; merkezden oldukça uzakta olan; Çıralı, Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmenizi öneririm. Yaz mevsimlerinde Akdenizin sıcaklığı kasıp kavurduğundan dolayı fazla yürüyüşe çıkamayabilirsiniz. İlkbahar mevsimleri tam Çıralı için.. Yürüyüş demişken buraya geldiniz ve keşfetmeden gitmek olmaz.

Nereleri Keşfedebilirim ?

Keşif için buraya en yakın olan Olympos sahilden 10 dk, araç yolundan ise 30 dk. uzaklıktadır. Adrasan Sahili, Suluada, Korsan Koyu, Gelidonya Feneri, Tahtalı Teleferik, Beydağları.. Yakın konumlarda olduğu için buralara da bir ziyaret edin isterim. Tarihi yönünden de zengin olan Çıralı geçmişten güzünümüze kadar gelebilen yapıtları da görebilmeniz mümkün. antik


Çıralı geldiğiniz zaman ilk keşfedeceğiniz şey; inci taneli pırı pırıl denizi ile buluşurken anın tadına çıkaracağınızdan eminim. Çıralı’ da birde bizlere küçük bir birinden sevimli misafirperverlik yapan ;caretta carettaların olmasıdır. Çevreye duyarlı olmak adına ; caretta carettaları rahatsızlık etmemek için geceleri Çıralı sahilinde kamp ve çadır kurmak yasaktır bilginize.

Kamp Alanı Tavsiyeleri


Kamp alanı için tavsiye verecek olursam geldiğiniz de merak etmeyin burada da kolaylıkla birbirinden lezzetli yerli restaurant, cafe ve barları mevcuttur. Burada kamp yapmak isteyenlere özel bi yer daha.. Çıralı Camping.. İşte size en güzel tavsiyem burası. Portakal çiçekleri ile size baş başa kalmanız için her türlü imkanı sunan bir kamp alanı. Buraya geldiğinize değecek dinlenirken huzur bulacağınız bi yer benden söylemesi 🙂

Şimdilik benden bu kadar gelecek yazım için takipte kalmayı ve Ege Fısıltılarını takip etmeyi unutmayın.

Sevgilerimle Sezen..