Akdenizin ikinci bölümü olan Adana bölümünde yer alır. Batı Toroslar Antalya’yı çevrelerken Orta Toroslar Adanayı çevreler. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin ortasında yer alan bir şehirdir. Toplamda 15 ilçeye sahip olan bir ildir. Batısında Mersinin Tarsus ilçesiyle, doğusunda Kahramanmaraş ve Osmaniyeye komşudur. Güneyinde Hatay ile kuzeyinde ise Kayseri, Niğde illerine komşudur. Adana sıcaklarıyla meşhur bir şehirdir. Adana şehrini gezmek adına en uygun mevsimler sonbahar ve kıştır. Adana’da denize girmek isteyenler için en uygun mevsim ise ilkbahardır. Müzeleri müzekartınız ile gezip görebilirsiniz. Sizlere Adana’da turistik duraklar hakkında bilgi vermek üzere kısa bir araştırma yaptık. Yapmış olduğumuz araştırmayı yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Adananın İbadethaneleri

Adana Seyhan Bebekli Kilise

ADANA SEYHAN BEBEKLİ KİLİSE

Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ mahallesinde hizmete girdi. 1880 yılında S.t. Paul adına yapılmıştır. Kilise yapılırken İtalyan Katolik mimarisinden ilham aldılar. Kilise tüm Hristiyanlara hizmet verir. Mezhep olarak Katolik mezhebine üyedir. Kilise girişinde tunçtan yapılma Meryem ana heykeli vardır. Kilise turizm için ziyarete açıktır. Bu yönüyle dini ve kültürel turizme katkı sağlar. Adana’nın bu tarihi kilisesini ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız. Kilise, Aziz Pavlus Katolik Kilisesi olarak da geçmektedir.

Adana Seyhan Ulu Camii

ADANA CEYHAN ULU CAMİİ

1868 yılında Koban muhacirlerinden Nogaylardan Abdülkadir Ağa Seyhan ilçesine Ulu Camii ibadethanesini yaptırır. Yapı üç sıra halinde kıble duvarına paraleldi. Her biri beşerden toplam 15 kubbesi vardı. 1946 yılında iki sıra daha eklenince kubbe sayısı 25 çıkmıştır. Kubbeler içte kürevi dışta sivri olacak şekilde yapılmıştır. Camiye ulaşım için buradan yardım alabilirsiniz. Camiye ziyaret için yaz kış gidebilirsiniz. Yazın sıcaklık artışı tatilinizi sekteye uğratacak kadar yükselir.

Adana Seyhan Reşatbey Sabancı Merkez Camii

ADANA SABANCI MERKEZ CAMİİ

1998 yılında Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı tarafından hizmete açılmıştır. Yapıldığı dönemde Balkanların ve Ortadoğu’nun en büyük camisiydi. Seyhan’ın en uğrak turizm duraklarındandır. Hizmete açıldığı günden bu yana birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Camii içerisinde ve çevresinde temizliğe dikkat edilmektedir. Adananın sembolü haline gelen camii ibadet ve ziyaret için yaz kış açık. Camiye ulaşım için tıklayınız.

Adananın Köprüleri

Adana Seyhan Tarihi Taş Köprü

ADANA SEYHAN TARİHİ TAŞ KÖPRÜ

385 yılında Roma İmparatoru Hadrianus emriyle inşa edilmiştir. Seyhan nehri üzerinde halen kullanılan tarihi bir köprüdür. Roma İmparatorluğundan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan dünyanın en eski köprülerindendir. Adana tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Seyhan ilçesine uğradığınız zaman mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden sadece biri. Köprü bunca yıldır birçok savaşa ve olaylara tanıklık etmiştir. Halen güvenli bir şekilde hizmet vermeyi sürdürmektedir. Köprüye ulaşmak isteyenler buradan yol tarifi alabilirler.

Adana Karaisalı Varda Alman Köprüsü

ADANA KARAİSALI VARDA ALMAN KÖPRÜSÜ

Karaisalı ilçesine bağlı Kıralan köyü yolu üzerinde Hacikiri Köyünde bulunmaktadır. Varda Alman Köprüsü yapımı Osmanlıya kadar dayanır. Köprü Osmanlı – Bağdat demiryolunu hayata geçirmek için yapılmıştır. Köprünün mimarları 1888 yılındaki Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit Han ve Alman İmparatoru Kaise Willhemdir. 1912 yılında Alman mühendislerce restore edilmiştir. Köprünün inşaatında bir Alman mühendis ve 20 işçi vefat etmiştir. Köprü 100 metre yükseklikte ve 172 metre uzunluğundadır. Köprüyü ziyaret etmek için ücret ödemeniz, izin almanız gerekmiyor. İstediğiniz zaman ve günde gelip köprüyü ziyaret edebilirsiniz. Köprüye ulaşmak ve bu güzel manzarayı seyre doymak için buraya tıklayabilirsiniz.

Adananın Kanyonları

Adana Karaisalı Kapıkaya Kanyonu

ADANA KARAİSALI KAPIKAYA KANYONU

Tektonik çöküntülerin akarsular ile bir araya getirilmesi sayesinde oluşmuş bir kanyondur. Kanyon 20 kilometre uzunluğa sahiptir. 7250 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Dağcılar ve doğa yürüyüşü sevenler kanyonu sıklıkla ziyaret eden kesimlerdir. Ziyaretçilerin kanyona girmeleri asma bir köprü ile sağlanmıştır. 16 metrelik asma köprüyü geçenler kanyonun içine doğru 200 metreyi aşan kayalarla karşılaşırlar. Kayaları geçtikçe şelaleler karşınıza çıkar. Şelalelere bakarak dinlenme tesislerinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Dilediğiniz noktada fotoğraf çekerek anılarınıza ekleyebilirisiniz. Kanyonun yol tarifini isteyenler buraya tıklayabilirler. Adana Karaisalı Kapıkaya Kanyonu sizlere olağanüstü bir manzara sunacaktır. Tüm bu güzellikler için yol tarifini takip etmeniz yeterli.

Adana Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

ADANA KARAİSALI DOKUZOLUK KANYONU

Karaisalıya bağlı Merkezboztahta köyü yolu üzerinde bulunan bir kanyondur. Kanyonun vadisinde bulunan ırmağın içerinde oluşmuş bir gölet vardır. İnsanlar özelikle yöre halkı kavurucu sıcaklarda serinlemek için buraya gelirler. Bölgede piknik alanları, mescitler, lavabolar, mangallar ziyaretçilere sunulan hizmetlerdir. Kanyonda piknik alanlarının yanında balık tutma, yüzme, doğa yürüyüşü imkanları vardır. Karaisalı Dokuzoluk Kanyonuna ulaşmak isteyenler kanyonun ismine tıklayabilirler. Dört mevsim hizmete açık olan kanyonda mevsimlere göre etkinlikler değişiklik gösterirler.

Adananın Çarşıları

Adana Seyhan Sarıyakup Tarihi Kazancılar Çarşısı

ADANA TARİHİ KAZANCILAR ÇARŞISI

Tarihi Kazancılar Çarşısı 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hizmet saatleri sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasıdır. Tarihi bir çarşıda bulunan tüm özellikleri içeren çarşıdan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Çarşıda Adana mutfağını tadabilirsiniz. Eski zanaat ve el işi çalışmalarını yapan ustalar ile geçmişten günümüze bir zaman yolculuğu yapacaksınız. Ustaların atölyelerini çarşıda gözlemleme imkanı bulabilirsiniz. Tarihi kazancılar çarşısı şehrin tarihi büyük saat kulesine de çok yakın mesafede. Çarşıya ulaşabileceğiniz yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Adana Yüreğir Sinanpaşa Adana Optimum AVM

ADANA ADANA OPTİMUM AVM

145 metrekarelik alana kurulan bir alışveriş merkezidir. Adana Optimum 2011 yılında hizmete girmiştir. İçerisinde 160 markanın mağazaları yer alır. Sosyal ve ekonomik açıdan şehre büyük katkılar sağlamıştır. Dünyanın ve Türkiye’nin ünlü restoranlarının hizmet verdiği bir alandır. Konumu Tarsus, Mersin, Hatay ve Niğde’ye yakındır. Konum itibariyle ziyaretçileri gün geçtikçe artmaktadır. Yöresel çarşıların yanında Adana’da üç ayrı alışveriş merkezleri vardır. En işlek alışveriş merkezini sizler için seçtik. Dilediğiniz hediyeleri burada bulabilirsiniz. Adana Yüreğir ilçesinin Sinanpaşa mahallesinde bulunan Adana Optimum Avm sizleri bekliyor. Yol tarifi almak isteyenler alışveriş merkezinin adına tıklamaları gerekiyor.

Adananın Müzeleri

Adana Seyhan Kayalıbağ Adana Atatürk Evi Müzesi

ADANA ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Osmanlı döneminde Adananın önde gelen ailelerinde olan Ramazanoğlularından Suphi Paşaya ait bir konaktır. Mustafa Kemal Atatürk toplamda beş defa Adana’ya gelmiştir. Adana şehrine gelen Atatürk iki defa bu konakta kalmıştır. Atatürk’ün 100. doğum günü adına Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak korunmaya alınmıştır. 1981 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müzede bölgeye ait etnografik eserler sergilenmektedir. Atatürk’ün kullandığı belgeler, fotoğrafları, o döneme ait eşyalar müzede sergilenmektedir. Müzenin yol tarifini burada paylaşıyorum. Kayalıbağ mahallesinde bulunan müze 08:30 ve 17:00 arası açıktır.

Adana Seyhan Döşeme Adana Arkeoloji Müzesi

ADANA MİSİS MOZAİK MÜZESİ

1959 yılında hizmete başlayan müze Yüreğir ilçesinin Misis mahallesinde bulunmaktadır. Müzede son zamanlarda Nuh tufanının mozaikleri sergilenmektedir. Müzede yer alan bir diğer önemli eser Misis Kentinin 4. yüzyıldan kalma tapınak zemin mozaikleridir. Müzedeki çoğu eserin Genç Roma Dönemine ait olduğu öğrenilmiştir. Alman arkeologlar tarafından çıkarılan eserler 1956 yılında eserlerin korunması için müze açılması kararı alınmıştır. Bugün Adana Arkeoloji Müzesine taşınan eserler yeni yerinde ziyarete açıktır. Müze hafta içi ve hafta sonları 08:00 ile 17:00 arası hizmet vermektedir. Müzeye gitmek isteyenler için yol tarifini buraya bırakıyorum.

Yılın on iki ayı ziyaret edebileceğiniz şehirlerden olan Adana her mevsim ayrı güzel. İlkbahar ve yaz aylarında plajlarından ve göllerinde yüzüp, güneşlenme ve piknik yapma imkanınız var. Sonbahar ve kış aylarında ise avlanma, balık tutma, tırmanma, doğa yürüyüşleri parkurları sizleri bekliyor. Bugün siz değerli okurlarımız için Adanayı inceledik. Sizler için sonbahar ve kış mevsiminde yapabileceğiniz aktivitelere uygun alanları seçtik ve paylaştık.

Güz ve kış mevsimlerinde gidebileceğiniz tatil beldeleri hakkındaki diğer yazılarımızdan örnek bir blog için buraya tıklayınız…